A është Depresioni mëkat?

Kështu, pra, edhe Fryma na ndihmon në dobësitë tona, sepse ne nuk dimë çfarë të kërkojmë në lutjet tona, sikurse duhet; por vetë Fryma ndërhyn për ne me psherëtima të patregueshme. Romaket 8:26

 • Hyrje

A eshte normale qe nje nga predikuesit me te medhenj ungjillore te flas kaq hapur per depresionin dhe te ndihet kaq I lire per ta ndare perpara kishes?

“ Pothuajse jam penduar qe kam marre vendin tim ne kete podium kete mengjes, sepse e ndej veten te paafte per tju predikuar juve per te miren tuaj kete mengjesMendova qe qetesia dhe pushmi keto kater netet e fundit do te kishin hequr prej meje mendimet e asaj katastrofe; por duke ardhur perseri ne te njejtin vend dhe jo vetem por duke qendruar ketu ne kembe perara jush ndjej te njetin shqetesim dhe te njejtin mundim te asaj nate. Keshtu qe duhet te me falni kete mengjes por nuk kam pasur mundesi te studioj dhe te pergatitem… Oh Fryma e Perendise forcohu ne dobesine e sherbetorit tend, beje qe te mund te jete i afte te nderoj Perendine e Tij edhe kur shpirti I tij eshte I derrmuar” Charles Spurgeon

Ka momente ne jete qe ne ndihemi te pashprese apo dhe te turperuar por si situata te tjera qe kane te bejne me shendetin mendor ne nuk flasim per “Depresionin”. Nese e bejme ose thjeshte peshperimi ne vesh sikur te ishte skandal te flitet per te apo sikur te jete mekat. Shume prej nesh nuk kerkojne as ndihme sepse ndihen te turperuar per te.

Historia e 1800 (7 vdekur, 28 te plagosur)

Ate qe Spurgeon na meson eshte qe te pranuarit te pamundsise per tu perballur me situata te tilla depresioni I hap rruge Perendise dhe Frymes se Shenjte qe te mund te punoj ne ne.

Perkufizimi:
Ne radhe te pare duhet te theksuar qe fjala “Depresion nuk gjendet asnjehere ne bibel, por shpesh kemi situata dhe ndodhi dhe vende ku duket qarte qe njerez te Perendishem vuajn nga kjo ndjesi e thelle vuajtje shpirterore.
Fjalori Shqip: “Depresion- Gjendje shpirterore patologjikee njeriut, qe shfaqet me nje lodhje te pergjithshme, me dobesimin e guximit e te veteveprimit, renie shpirterore. Depresion Moral, Depresion mendor, Depresion nervore.
Fjalori Anglisht: “Dikush qe eshte pa entuziazem dhe pa shprese”

 • Roli i situatave qe te lendojne dhe depresioni

A te ka ndodhur qe nje situat e caktuar te te kete thyer(Trishtuar) zemren? Ka disa menyra apo forma qe zemra jote mund te thyhet (Trishtohet):

 1. Braktisje- Neglizhenca apo tradhetia nga bashkeshorti/bashkeshortja, familje apo miq
 2. Humbje e madhe- Semundja e rende apo vdekja e nje njeriu qe do
 3. Skamja- Papunesia, kriza Financiare, varferia per gjerat minimale
 4. Zhgenjimi nga humbja- Endrra te pa arritura, objektiva te deshtuar, deshtime, fitore te hidhura etj
 5. Faj- Pendime, dhimbje te shkaktuara nga te tjeret, mekate ndaj Perendise

Depresioni eshte nje simtome e situatave te dhimbshme:
Shpesh kur i pergjigjiemi trishtimit me me shume trishtim ne kalojme ne depresion
Shppesh ka situata qe na trishtojne dhe ato fillojne te komandojne jeten tone
Shpesh depresion vjen si pasoje e qefmbetjeve te mbartuara qe pastaje kalojne ne urrejejtje dhe pastaj kalojne ne depresion (Mos patur shprese, humbje gezimi)
Edhe pse njerezit mund te na thone ndryshe “Trishtimi” nuk eshte shenje e pertacise apo e ndonje mekati, nuk eshte te menduarit ne menyre negative apo dobesi. Ne te kundert kur ne gjendemi ne trishtim ne shfaqin preferencen tone per marrezira, rezistenc ndaj njohurise, mosdeshiren per te pare gjerat thelle ap edhe rezistenc ndaj autoriteteve.

 • Cili eshte reagimi jone kur shikojme dike ne kete situate? Po kur jemi vet si veprojme?

Kur dikush eshte ne nje situate depresioni ai ka nevoje per me shume dhembshuri dhe pranim! Po nje person ne situata te tilla mekaton por nese nuk jemi pranues dhe me dhembshuri ne mekatojme njesoj si ai.

Kur Depresioni vjen nga situata te caktuara cfare na meson neve:
Jeta e krishtere ne toke nuk eshte rrugedalje apo parajsa-Shpesh ne si te krishtere pretendojme qe jeta e krishtere eshte parajsa por shumicen e kohes e kalojme duke u perulur me te qara perpara Zotit qe na bene te kuptojme qe jemi te vdekshem.
Nuk duhet te vendosim shenjen e barazimit midis bekimeve frymore dhe situatave- Nuk varen bekimet e Zotit nga situata qe na ndodhin ne jete dhe nuk mundet qe situatat qe na ndodhin ne jete te percaktojne Birerine tone
Duhet te mesojme te kujdesemi per ata qe jane ne situata depresioni.

 • Semundja e Melankolise

Ka raste qe depresioni nuk vjen nga situata te caktuara ne jete, ka raste qe ai eshte bere kronik (I vazhdueshem). Disa njerez jane gjate gjithe kohes te trishtuar.

Dhe besimi është siguria e gjërave që shpresohen, tregim i gjërave që nuk shihen; Hebrenjte 11:1

Cfare thote depresioni ne jeten tende?

 • Kam Frike
 • Mos marre vendimin e gabuar
 • Mos deshtoj
 • Mos me dalin te palarat ne toke
 • Mos humbas nje njeri te dashur
 • Jam fajtor ose Jam I Turperuar
 • Nga mekati im
 • Mos nuk arrij standartet e mia (Jo standartet e Perendise) per suksesin
 • Mos nuk me miratojne njerzit
 • Duhet te shperblej Perendine per mekatet e mia
 • Te besh gjykimin me te dhena te paplota…
 • Kam Humbur dicka
 • Te ben te ndihesh bosh
 • Zi e dale nga kontrolli
 • Kam nevoje gjithmone per dicka
 • Dashuri
 • Respekt
 • Kuptim ne jete
 • Ato behen me te rendesishme seç duhen
 • Jam I merzitur
 • Mungese falje
 • Shfrenime
 • Mohime
 • Largim
 • Izolim
 • I Mjeri Une
 • Nese te tjeret skane dhembshuri per mua une do te kem per veten
 • Jetojme gjithe kohes si viktima
 • Nuk ka shprese per mua
 • Nuk kam asgje ne vije
 • Cfare duhet te bej?

Rrefe situaten tende Perendise, rrefe mekatet ne jeten tende nese I shikon, kerkoji Zotit te te tregoje mekatet nese nuk i shikon.
Nese Fryma e shenjte te tregon mekatet ne jeten tende kjo eshte nje shenje e qarte qe ti je nje Bir I Perendise Rrefimi I mekatit duhet te jete pjese rutine e jetes tone ne depresion apo jo. Romaket 6:9-13 “6 Por ti, kur lutesh, futu në dhomëzën tënde, mbylle derën dhe lutju Atit tënd në fshehtësi; dhe Ati yt, që shikon në fshehtësi, do të ta shpërblejë publikisht. 7 Por kur ju luteni, mos përdorni përsëritje të kota siç bëjnë paganët, sepse ata mendojnë se do t`u plotësohet lutja se kanë përdorur shumë fjalë. 8 Mos u bëni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjërat për të cilat keni nevojë, para se ju t`i kërkoni. 9 Ju, pra, lutuni kështu: “Ati ynë që je në qiej, u shenjtëroftë emri yt. 10 Ardhtë mbretëria jote. U bëftë vullneti yt në tokë si në qiell. 11 Bukën tonë të përditshme na e jep sot. 12 Dhe na i fal fajet tona, ashtu siç ua falim ne fajtorëve tanë. 13 Dhe mos lejo të biem në tundim, por na çliro nga i ligu, sepse jotja është mbretëria dhe fuqia dhe lavdia përjetë. Amen”.
Duhet te jesh I bindur qe rrefimi I mekatit nuk na ve ne rrezik mardhenien me Perendine por vetem na I fuqizon ate. Nese ke vene besimin tend ne Jezus Krishtin gjykimin e mekatit tone e ka mare Ai ne Kryqin e Kalvarit, ne vetem e heqim dhe ja dorzojme atij ne momentin qe e rrefejme mekatin.

HAPA Praktike:
Merr nje pasazh biblik çdo dite dhe shkruaj 25 aplikime praktike ne jeten tende te atij pasazhi (Ne fillim duket e pamundur sepse mendja kerkon te shperqendrohet por sapo fillon te shkruash behet me e lehete per shkak te Frymes se Perendise)
Shkruaj 5 menyra se si je bekuar nga dikush dhe dergoja personi duke e falenderuar
Shkruaj THIRRJEN QE ZOTI KA PER TY! MESOJE permendesh dhe pastaj Jetoje ne Praktike
Meso gjerat qe u thote Perendia atyre qe Vuajne: PSH: Hebrenjte 10-12, Heb 12:14 Kujt duhet ti kerkosh falje?
Mbaj shenime nga Predikimimet ne Kishe! Vendosi ne Praktike
Cdo dite inkurajo Dike
Lexo Fjalen e Zotit Cdo dite, Degjo muzike te Krishtere
Ji vigjilent dhe mos u merr me murmurijte dhe thashetheme, largohu nga ata qe meren me llafe
Heto ne shkrim se kush jane te mirat qe vijne nga vuajtja ( Psalmi 119:67, 71:2, 2 Korintasve 1:8-9, Hebrenjte 5:8, Jakobi 1:3)
Kerkoju njerezve te lutem per ty specifikisht
Trego dashuri ne menyre krijuese ndaj njerezve te tjere…